علائم سکته قلبی

 در Uncategorized

سکته قلبی (Myocardial infarction) که به آن آنفارکتوس میوکارد نیز می‌گویند، هنگامی اتفاق می‌افتد که جریان خون در بخشی از قلب کاهش یافته یا متوقف شود و باعث آسیب به عضله قلب شود.

علائم سکته قلبی که حتما باید بدانید و بشناسید:

• ناراحتی در قفسه سینه:

اگر رگ‌های قلب شما بسته شده باشد و یا اینکه دچار سکته قلبی شده باشید در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد، تنگی یا فشار می‌کنید. این احساس درد که در قفسه سینه بیشتر از یک تا دو دقیقه طول می‌کشد، ممکن است که در حین فعالیت فیزیکی و یا استراحت نیز رخ بدهد.

• حالت تهوع، سوزش سر دل یا معده درد و سوء هاضمه:

علائم سکته قلبی می‌تواند با علایم گوارشی همراه شوند و حتی برخی از افراد در حین سکته قلبی استفراغ هم می‌کنند؛ و این نشانه‌ها در زنان بیشتر از آقایان می‌باشد. این مسئله درست است که نشانه‌های گوارشی می‌توانند کاملا بی ربط به مشکلات قلبی باشند، اما اگر در کنار علائم گوارشی هر یک از دیگر علائم سکته قلبی را مشاهده کردید و از ناراحتی قلبی خود مطلع هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا نظر قطعی را او تشخیص بدهد.

• احساس دردی که تا بازو‌ها منتشر می‌شود:

درد‌های پیشرونده به سمت بازو‌ها در سمت چپ بدن از علائم کلاسیک سکته‌های قلبی می‌باشد.

 

علائم هشدار دهنده که از سکته قلبی و مغزی خبر می‌دهند• سرگیجه و سبکی سر:

 

 

اگر یک باره تعادل خود را از دست دادید و به طور همزمان در قفسه سینه خود احساس درد کردید یا به تنگی نفس دچار شدید حتما، فورا با اورژانس تماس بگیرید.ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی چیست؟ - ایمنا• درد فک و یا گلو:

درد گلو و فک به تنهایی از علائم سکته قلبی نیست، اما اگر در قفسه سینه خود احساس درد و ناراحتی‌ دارید که به سمت فک و گلو کشیده می‌شود باید فورا با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که خطر سکته قلبی شما را تهدید نمی‌کند.

• خستگی و بی رمقی زود هنگام:

اگر به تازگی زود خسته می‌شوید و یا در انجام کاری که قبلا بدون مشکل انجام می‌دادید به مشکل بر می‌خورید مانند حمل وسیله از اتومبیل تا منزل و یا بالا رفتن از پله ها، حتما یک وقت ملاقات با پزشک خود بگذارید. خستگی‌های بسیار زیاد و یا ضعف‌های بدنی بی دلیل که بیشتر در بانوان رخ می‌دهد می‌تواند از نشانه‌های حمله‌های قلبی باشد.

• خروپف کردن:

خروپف‌هایی که از حد معمول خود فراتر هستند و بیشتر شبیه به نفس نفس زدن و یا خفگی باشند را باید با یک پزشک متخصص در میان بگذارید، زیرا اگر به این حالت دچار هستید نشانه وقفه تنفسی است که فرد زمان کوتاهی را در خواب نفس نمی‌کشد و این کار فشار اضافی بر قلب وارد می‌کند. اگر دکتر تشخیص بدهد که شما به وقفه تنفسی مبتلا هستید برای شما یک دستگاه CPAP تجویز می‌کند که در هنگام خواب مدام جریان هوا را درون نای شما بفرستد.

• تعریق:

نشستن عرق سرد بدون دلیل بر روی بدن می‌تواند از علایم سکته قلبی باشد. اگر به همراه عرق سرد بدون دلیل هر یک از دیگر علائم ذکر شده در متن را دارید فورا با اورژانس تماس حاصل کنید تا شما را به بیمارستان برساند. در این مواقع هیچگاه خودتان رانندگی نکنید.

• سرفه‌های بی وقفه:

اگر از ناراحتی قلبی رنج می‌برید و می‌دانید که در خطر احتمال سکته قلبی (علائم سکته قلبی خفیف) به سر می‌برید و سرفه هایتان مداوم است و با خلط سفید و صورتی رنگ همراه است حتما نزد پزشک بروید. زیرا وقتی قلب عملکرد صحیح نداشته باشد، خون به درون ریه‌ها نشت می‌کند.

اولین نشانه‌ها و علائم سکته قلبی

• ورم کف پا، مچ پا و ساق پا:

وقتی که قلب قادر نباشد خون را با سرعت لازم پمپاژ کند، خون در رگ‌های پا جمع می‌شود و باعث تورم می‌گردد. عارضه‌های قلبی کار خروج آب و سدیم اضافی را از بدن برای کلیه‌ها نیز دشوار می‌سازند.

• ضربان نامنظم قلب:

تپش سریع قلب در مواقعی که هیجان زده هستید و یا فعالیت بدنی بالا داشته اید، طبیعی است، اما اگر به طور معمول ریتم قلب شما بالا و پایین می‌شود و برای چند لحظه کوتاه ضربان قلب شما تند و نامنظم می‌گردد احتمال بیماری قلبی به نام فیبریلاسیون دهلیزی در شما وجود دارد که حتما باید با پزشک مشورت کنید.

 

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Language